ClickCease

Check engine lámpa – mit tegyünk, ha kigyullad?

Check engine

A check engine lámpa a műszerfalon található piktogramok egyike, amely a motor meghibásodására utal. Bizonyos gyártók a motor piktogram helyett a „CHECK” vagy „CHECK ENGINE” feliratot alkalmazzák, ami ugyanazt a célt szolgálja. Amennyiben felvillan a lámpa, mindenképp egyeztessünk szakemberrel, mert nem csak, hogy nem működik megfelelően az autó, hanem még további kárt is okozhatunk benne.

Mi a check engine jelentése magyarul?

A check engine jelentése magyarul: „ellenőrizd a motort”. Magyarul motorellenőrző lámpának, vagy motorhiba jelzésnek is hívják. Ha semmi gond nincs az autóval, akkor a gyújtás adása során először kigyullad a lámpa, majd elalszik. Amennyiben nem alszik el a fényjelzés, vagy a használat során egyszer csak kigyullad, akkor a jármű motorellenőrző rendszere valamilyen problémát érzékel.

Nem mindegy a motorhiba jel színe

A check engine lámpa éghet sárgán vagy pirosan. Ha a sárga motor lámpa világít, kevésbé súlyos a probléma, míg a kritikusabb meghibásodásokat a piros lámpa jelöli. Szintén nem mindegy, hogy a check engine lámpa folyamatosan világít vagy villog. Amennyiben a check engine villog, súlyosabb a gond; ilyenkor azonnal be kell avatkozni. Ha folyamatosan világít a piktogram vagy a felirat, előfordulhat, hogy kevésbé égető a probléma és nem kell azonnal szerelőhöz menni – de nem mindig vagyunk ilyen szerencsések.  Ha például pirosan ég, az esetek nagy részében elkerülhetetlen, hogy a következő utunk a szervizbe vezessen.

Mi a teendő, ha ég a check engine lámpa?

A legjobb, ha azonnal lehúzódunk egy biztonságos helyre, vagy el sem indulunk. Nagyon fontos, hogy megelőzzük a motor további károsodását, így az első lépés az, hogy felmérjük, milyen egyéb tüneteket produkál az autó. Nézzük meg, hogy ég-e valamelyik másik hibajelzés (pl. olajlámpa, túlmelegedés)! Ellenőrizzük, hogy van-e bármi más észrevehető jel, például túl magas vagy alacsony fordulatszám, fura motorhang vagy motorháztető alól felszálló füst.

A legjobb, ha azonnal felhívjuk a szerelőnket, és részletesen elmondjuk, mit tapasztalunk. Ez azért fontos, mert a szakértő tudja eldönteni, hogy vajon a kocsi jelenlegi állapotában elvezethetünk-e a szervizbe, vagy vontatni vagy szállítani kell-e az autót a további károsodás megelőzése érdekében!

Ha ég a check engine lámpa, hívjuk fel a szerelőnket

Ha ég a check engine lámpa, hívjuk fel a szerelőnket

Check engine lámpa törlése házilag: nem ajánlott

Bár a check engine lámpa törlése házilag is lehetséges, nem ajánlott, ugyanis nem oldja meg a motorhibát. Mindenféleképpen járjunk utána a problémának, és végeztessük el a szükséges javításokat! Amennyiben a szerelő elvégezte a javítást, a lámpa viszont még mindig ég, szóba jöhet a hibajelzés törlése, más esetben azonban nem ajánlott.

A motorhiba jelzés okai: a leggyakoribb problémák

Számos alkatrész meghibásodása vezethet a check engine lámpa kigyulladásához; a motorhiba jelzés okai széles spektrumot ölelnek fel. Ezek a leggyakoribb esetek:

  • Laza vagy meghibásodott tanksapka: Amennyiben nem zár rendesen a tanksapka, levegő juthat az üzemanyag-ellátó rendszerbe.
  • Meghibásodott Lambda-szonda: A lambda-szonda vagy oxigénérzékelő az a szenzor, amely folyamatosan monitorozza a kipufogógáz oxigéntartalmát, illetve szabályozza a levegő és az üzemanyag arányát. A meghibásodást gyakran a korom felhalmozódása okozza.
  • Katalizátorproblémák: A katalizátor eltömődése vagy egyéb károsodása súlyos probléma, amely megnövekedett károsanyag-kibocsátáshoz vezet.
  • Meghibásodott gyújtógyertyák vagy gyújtókábelek: A meghibásodott gyújtógyertyák vagy gyújtókábelek gyújtáskimaradást vagy egyéb gyújtáshibákat okozhatnak, amelyek rontják a motor teljesítményét és további károsodást okozhatnak.
  • Légáramlásmérő (MAF szenzor) hibája: A légáramlásmérő vagy MAF szenzor feladata, hogy a motorba jutó levegő mennyiségét szabályozza. Meghibásodása esetén előfordul, hogy nem megfelelő üzemanyag-keverék jut a hengerekbe.
  • Nem megfelelő üzemanyag: Amennyiben nem megfelelő üzemanyagot tankoltunk, komoly veszélynek tesszük ki az autónkat.
  • Az üzemanyag-ellátó rendszer problémái: Az eltömődött üzemanyagszűrő vagy a meghibásodott üzemanyagszivattyú mihamarabbi szervizelést igényel.
  • EGR szelep meghibásodása: Az EGR szelep vezérli a kipufogógáz visszavezetését; hibája ingadozó alapjárathoz, megnövekedett fogyasztáshoz és kopogó hangokhoz vezethet.
  • Hibás szenzorok vagy elektromos csatlakozók: A mai motorok számos szenzort használnak, amelyek meghibásodása szintén vezethet check engine hibához.
  • Alacsony olajnyomás vagy olajszint: A kenési rendszer szivárgása, a nem megfelelő olajnyomás az alkatrészek kopását, károsodását okozhatja.
  • Sebességváltó problémák: Automata váltóval felszerelt autók esetén a vezérlőegység hibája is okozhat check engine hibát.

Dönts felelősségteljesen, bízd magad a Sofőrhívóra!

Amikor az autós közlekedésről van szó, a biztonsághoz elengedhetetlenek az alábbiak:

  • A gépjármű megfelelő karbantartása, a hibajelzések, például a check engine lámpa komolyan vétele,
  • Az óvatos, koncentrált, az útviszonyokat figyelembe vevő vezetés,
  • A KRESZ betartása, beleértve az alkoholfogyasztás elkerülését.

Mivel Magyarországon zéró tolerancia van érvényben az alkoholfogyasztással kapcsolatban, nem szabad volán mögé ülni még akkor sem, ha csak minimális mennyiséget fogyasztottál. Ha mégis beülsz az autóba, az ittas járművezetés vádjához vezethet, ami súlyos következményekkel járhat, beleértve a pénzbírságot, a jogosítvány elvételét és akár a börtönbüntetést is. Ha alkoholt fogyasztottál, dönts felelősségteljesen, és csak utasként ülj az autódba, méghozzá a Sofőrhívó segítségével!

Sofőrhívó applikációnk több szempontból is jó választás:

  1. Professzionális sofőrök gondoskodnak arról, hogy biztonságosan hazajuss, így elkerülhetőek az ittas vezetésből származó balesetek és veszélyhelyzetek.
  2. Az ittas vezetés súlyos jogi következményekkel járhat, beleértve a pénzbírságot, a vezetői engedély bevonását, vagy akár a szabadságvesztést. A Sofőrhívó használatával elkerülheted ezeket a problémákat.
  3. A sofőrhívó szolgáltatás azonnal elérhető, amikor szükséged van rá, így kényelmesen és rugalmasan juthatsz haza anélkül, hogy vezetned kellene.
  4. A szolgáltatás díja sokkal kedvezőbb, mint az ittas vezetés miatti esetleges bírságok, baleseti költségek és biztosítási díjak növekedése.
  5. A sofőrhívó szolgáltatás igénybevétele leveszi a válladról a vezetés terhét, így nyugodtan élvezheted az estét anélkül, hogy aggódnod kellene a hazajutás miatt.
  6. A sofőrhívó használatával felelős döntést hozol, ami példaként szolgálhat mások számára is, és hozzájárul a közlekedésbiztonság javításához.

Töltsd le a Sofőrhívó applikációt,

Hasonlítsd össze akár 15 sofőrszolgálat ajánlatát és válassz ár, gyorsaság, értékelések, vagy biztosítás alapján!

Android telefonodra a Google Play-en keresztül,

Ios készülékre pedig a Apple Store-ból tudod letölteni.