ClickCease

Műszerfal jelzések jelentése: ezekre figyelj oda mindenképp!

A műszerfal jelzések sárga háromszög a szervizelés szükségességére hívja fel a figyelmet.

Milyen hibakódra utalhatnak az egyes műszerfal visszajelző lámpák, mikor nem kell aggódnod, és milyen esetekben vidd minél hamarabb szerelőhöz az autódat? Gyakori műszerfal jelzések, amelyekkel érdemes tisztában lenni sofőrként.

Műszerfal visszajelző lámpák jelentése

Az autód műszerfalán található figyelmeztető lámpák többnyire akkor világítanak, ha valami baj van.

  • A piros figyelmeztető lámpák azt jelentik, hogy azonnal cselekedned kell.
  • A sárga figyelmeztető lámpák gyakran azt jelzik, hogy a lehető leghamarabb szervizbe kell vinned az autódat.
  • A zöld (illetve fehér vagy kék) lámpák azt mutatják, hogy minden rendben van, valójában tájékoztató szimbólumokról van szó.

Teljesen természetes, hogy a motor beindítása közben rövid időre megjelenik néhány piktogram, azonban ha vezetés közben is világítanak, akkor meg kell vizsgálni a problémát.

Gyakori piros hibakódok, hibajelzések a műszerfalon

Ezek a figyelmeztető lámpák vészhelyzetre hívják fel a figyelmet.

  • Az általános figyelmeztető lámpa a piros háromszögben a felkiáltójellel komoly hibát jelez, és többnyire más hibajellel együtt jelenik meg. Ilyen esetekben azonnali szervizelésre van szükség.
  • Ha a töltés jelző lámpa vezetés közben pirosan világít, azonnal meg kell vizsgáltatnia a hibát, mivel az akkumulátor nem töltődik megfelelően. Probléma lehet a vezetékekkel, a generátorral vagy a generátor ékszíjával, illetve az is lehet, hogy egyszerűen csak lemerült az akkumulátor.
  • Ha az olajnyomás jelző lámpa (olajos kanna piktogram) pirosan gyullad fel, az azt jelzi, ha nincs olajnyomás a motorban. Állj meg, és ellenőrizd az olajszintet, szükség esetén töltsd fel. Ha a figyelmeztető lámpa akkor is világít, amikor az olajszint megfelelő, akkor az olajellátással lehet probléma, amit okozhat a hibásan működő olajszivattyú vagy egy eltömődött olajszűrő is.
  • A túlmelegedett motor jelzés a hőmérővel szintén azonnali megállást igényel, mivel a piros jelzés arra utal, hogy felforrt a hűtőfolyadék.
  • A kézifék jelző lámpa a körben a P betűvel azt mutatja, hogy be van húzva a kézifék, amit ki kell oldani indulás előtt.
  • Az alacsony fékfolyadékszint jel a hullámszerű piktogrammal arra utal, hogy kevés a fékfolyadék, ami életveszélyessé teheti a fékrendszer használatát.
  • Ha a légzsák visszajelző lámpa világít, akkor a légzsákbiztonsági rendszer legalább egyik eleme nem működik megfelelően, vagy hiányzik a légzsák.
  • Motorháztető vagy csomagtartó nyitva jelzés esetén, illetve ha nyitott ajtó jelzést kapsz, továbbhaladás előtt mindenképp csukd be az adott ajtókat, mivel ha nyitva maradnak, az balesetveszélyes lehet.
  • Ha felgyullad a szervokormány visszajelző lámpa, először nézz rá a szervofolyadék szintjére, ami lehet, hogy túl alacsony, ha viszont nem ez áll a vészjelzés háttérben, szerelőhöz kell vinned az autót, hogy megtalálják a probléma forrását.
  • Az ABS (blokkolásgátló fékrendszer) figyelmeztető lámpa felvillanása azt jelzi, hogy a blokkolásgátló nem működik szabályszerűen, ami veszélyt jelenthet hirtelen fékezési helyzetnél.
  • A biztonsági öv jelzés arra figyelmeztet, ha valamelyik utas vagy a sofőr elfelejtette bekapcsolni a biztonsági övét.
A műszerfal jelzések sárga háromszög a szervizelés szükségességére hívja fel a figyelmet.

A műszerfal jelzések sárga háromszög a szervizelés szükségességére hívja fel a figyelmet.

A legfontosabb sárga figyelmeztető lámpák

A sárga műszerfal jelzések általában arra figyelmeztetnek, hogy valamilyen probléma lépett fel az autóval kapcsolatban, ami nem feltétlenül jelent azonnali vészhelyzetet. Azonban érdemes ezeket a jelzéseket is komolyan venni, mivel sokszor előre jelzik a komolyabb meghibásodásokat.

  • A motorhiba jelző szimbólum, ami egy sárga motor alakú ikon azt mutatja, hogy a motorral, a kipufogógáz-kezelő rendszerrel vagy egy másik motorhoz kapcsolódó alkatrésszel probléma lépett fel.
  • A gumiabroncsnyomás figyelmeztető lámpa, ami egy patkó alakú szimbólum, közepén felkiáltójellel, arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyik vagy több gumiabroncs nyomása alacsony.
  • Az ESP/ESC, kipörgésgátló figyelmeztető lámpa (Electronic Stability Control) ami egy autós piktogram, mögötte kígyózó nyomokkal, azt jelzi, hogy az elektronikus menetstabilizáló rendszer bekapcsolt, hogy segítsen a jármű irányításában, különösen csúszós körülmények között.
  • A hátsó ködlámpa visszajelző mutatja, hogy bekapcsoltad a hátsó ködlámpát. Ám ha már eloszlott a köd, ki kell kapcsolnod a lámpát, hogy ne zavard vele a többi sofőrt.

Ritka műszerfal jelzések

A ritkább műszerfali hibakódok olyan speciális rendszerekhez kapcsolódnak, amelyek nem minden autóban találhatók meg, vagy csak bizonyos körülmények között aktiválódnak. Ezeket gyakran olyan fejlett vezetéstámogató rendszerek vagy speciális járműfunkciók jelzik, amelyeket főként modern, prémium vagy speciális járművek használnak. Az elektromos és hibrid autós piktogramok között például található olyan ikon is, ami arra utal, hogy az autó indulásra kész.

Az egyes autómárkák vagy modellek saját fejlesztésű technológiákkal rendelkeznek (pl. intelligens parkolórendszer, adaptív tempomat, vezetési módok), és ezekhez egyedi figyelmeztető jelzéseket használhatnak. Például egy prémium kategóriás autómárka bonyolultabb rendszerekkel rendelkezhet, így több vagy részletesebb hibajelzéseket jeleníthet meg a műszerfalon.

Bár a szimbólumok funkciói szabványozottak, az egyes márkák kissé eltérően formázhatják meg a jelzéseket. Például az ikonok stílusa, színe vagy mérete márkánként változhat. Néhány márka minimalistább dizájnt használ, míg mások részletesebb grafikákat.  Az Opel műszerfali szimbólumai például gyakran egyszerűbbek és kevésbé stilizáltak, míg a VW műszerfali jelei gyakran részletesebbek, és a digitális kijelzőik egyedi szimbólumokat használnak, különösen az újabb modelleknél.

A műszerfal jelek ismerete elengedhetetlen a felelősségteljes vezetéshez.

A műszerfal jelek ismerete elengedhetetlen a felelősségteljes vezetéshez.

 

Dönts felelősségteljesen, bízd magad a Sofőrhívóra!

A műszerfal jelzéseinek ismerete éppúgy a felelősségteljes vezetés része, mint hogy betartod a KRESZ szabályait, vagy hogy nem ülsz alkoholfogyasztás után, korlátozott ítélőképességgel a volán mögé. Mivel Magyarországon zéró tolerancia van érvényben az alkoholfogyasztással kapcsolatban, ha rosszul ítéled meg a helyzetet, az bizony ittas járművezetés vádjához vezethet, ami súlyos következményekkel járhat, beleértve a pénzbírságot, a jogosítvány elvételét és akár a börtönbüntetést is. Ha alkoholt fogyasztottál, dönts felelősségteljesen, és csak utasként ülj az autódba, méghozzá a Sofőrhívó segítségével.

Sofőrhívó applikációnk több szempontból is jó választás:

  1. Professzionális sofőrök gondoskodnak arról, hogy biztonságosan hazajuss, így elkerülhetőek az ittas vezetésből származó balesetek és veszélyhelyzetek.
  2. Az ittas vezetés súlyos jogi következményekkel járhat, beleértve a pénzbírságot, a vezetői engedély bevonását, vagy akár a szabadságvesztést. A Sofőrhívó használatával elkerülheted ezeket a problémákat.
  3. A sofőrhívó szolgáltatás azonnal elérhető, amikor szükséged van rá, így kényelmesen és rugalmasan juthatsz haza anélkül, hogy vezetned kellene.
  4. A szolgáltatás díja sokkal kedvezőbb, mint az ittas vezetés miatti esetleges bírságok, baleseti költségek és biztosítási díjak növekedése.
  5. A sofőrhívó szolgáltatás igénybevétele leveszi a válladról a vezetés terhét, így nyugodtan élvezheted az estét anélkül, hogy aggódnod kellene a hazajutás miatt.
  6. A sofőrhívó használatával felelős döntést hozol, ami példaként szolgálhat mások számára is, és hozzájárul a közlekedésbiztonság javításához.

Töltsd le a Sofőrhívó applikációt,

Hasonlítsd össze akár 15 sofőrszolgálat ajánlatát és válassz ár, gyorsaság, értékelések, vagy biztosítás alapján!

Android telefonodra a Google Play-en keresztül,

Ios készülékre pedig a Apple Store-ból tudod letölteni.